Tel:00 86 130 8864 2328+8613088642328

Products

Location:Home > Products > Forming machine >

jumbo tissue paper making machine from china

Font:BMS























Raw material: 100% sorted wasted paper and virgin pulp

Complete set tissue making production line consists of three main parts
1. stock preparation production line: which is used to convert sorted wasted paper into liquid refined pulp;
2. tissue making machine SYC1760: which is used to convert liquid refined pulp into jumbo tissue rolls.
3. auxiliary parts: which are necessary parts for the complete production line.
Tissue making machine SYC1760 Main parameters:
l  Maximum tissue jumbo roll width: 1930mm
l  ration speed: 180m/min
l  working speed: 120—160m/min
Tissue grade: tissue weight range: 13---24 gram/sq.m
Finished products class:
1.    napkin tissue and pocket tissue : 14—16gram/sq.m
2.    toilet tissue: 16---24gram/sq.m

Capacity calculation: ration weight( 18g/sq.m), speed(150m/min), efficiency( 98%), crimple rate(80%), a working day(22.5 hours)
If you want to do 10TPD production in the future, you will buy one more set of SYC1760 tissue paper making machine. The stock preparation will not be changed.

Raw material: 100% sorted recycled paper and virgin pulp                                                   
The cost is based on China market price
The analysis is just for reference
 
Production cost for one ton tissue jumbo roll
Cost analysis:
1.    sorted wasted paper: 1.3ton sorted wasted produce 1.0 ton tissue jumbo roll  
usd300/t x 1.3=usd390/ton tissue
2.    steam consumption: produce 1 ton tissue needs 1 ton coal to generate steam. Gas and electrical power can also be used as fuel. One ton coal is about usd40. if you use natural gas, the cost is about usd40.
3.    electrical power consumption: 1200 KWH/1 per ton tissue. 1 kwh is about usd0.07. the cost is about 1200xusd0.07=usd84
4.    water consumption: 120 ton water will be needed to produce 1 ton tissue. 50% will be recycled. 1 ton water costs usd0.36. the cost is usd0.36x60=usd21.6
5.    felter consumption: 1 ton tissue consumes 0.4kg cloth. Unit price is usd15. the cost is usd15 x 0.4=usd6
6.    copper screen: 1 ton tissue consumes 0.014m2. unit price is usd23. the cost is usd0.32
7.    chemical : dispenser.   1 ton tissue consumes 1.2kg dispenser. Unit price is usd7.9. the cost is usd9.48.
8.    chemical softener: 1 ton tissue consumes 2kg softener. Unit price is usd9.1. the cost is usd18.20
9.    chemical deinking material: 1 ton tissue consumes 1kg deinking material .unit price is usd2. the cost is usd2.
10.labor cost: usd20/ 1 ton tissue
 
Total cost: usd600/1 ton tissue
 
Profit analysis
1.    market price: usd900/ton finished jumbo tissue roll
2.    net profit: usd900-600=usd300/ton
3.    daily profit: 5 ton x usd300/ton=usd1500
4.    monthly profit: 30 x usd1500=usd45000
5.    yearly profit: 300 x usd1500=usd450000
 
 
 
 
Please contact sales1@tidame.com for discuss about the quotation and any question!
Sitemap
Homepage
About us
Workshop Company Culture
Products
Forming machine Pulp making machine Converting machine
News
Company news Industry news
Case
Contact us
Other